S S S ( Sıkça sorulan sorular)

Klima cihazları zamanla arıza yapmaktadırlar. Bu arızaların mutlaka bir nedeni vardır. Özellikle bakımsız kalan klima cihazları daha çok arıza yapmaktadır. Bazı durumlarda ortaya çıkan arızanın maliyeti bakım fiyatlarının çok çok üstüne çıkmaktadır. Aşağıdaki yorum bölümünde klimanız cihazınızda ki arıza durumunu yazınız. Mutlaka cevaplanacaktır.

Klimanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Dış ünitenin devrede olup olmadığına bakın. İç ünite üzerinde arıza kodu var mı bakın. İç ünite üzerinde yanıp sönen led ışıkları kontrol edin. Dış üniteden çıkan bakır boruların üzerinde karlanma var mı bakın. Dış üniteden çıkan bakır borularda terleme var mı yoksa bakır borular kurumu kontrol edin. Yukarıda belirttiklerimiz den bir tanesi mevcut ise servis çağırın.

Klima kumandasının doğru konumda olduğunu kontrol ediniz. Değilse mode tuşuna bir kaç defa basarak heat konumuna getiriniz. Konum değiştikten sonra 5 dakika ile 7 dakika arasında bekleyiniz. İç ünite kapağını açarak klima filtrelerinin tıkalı olup olmadığına bakınız. Filtreler tıkalı ise yerlerinden çıkartıp suyun altında temizleyiniz ve kurutup yerlerine takınız. İç ünite üzerinde her hangi bir arıza lambasının yanıp yanmadığına bakınız. Arıza lambası yanıyor ve defrost lambası ise bekleyiniz. Klima dış ünitesinin arka bölümünde karlanma oluşmuş mu kontrol ediniz. Dış ünite karlanmasının iki ayrı nedeni vardır. Birincisi hava aşırı soğuktur ikincisi klima gazı eksik veya fazladır.

Klima cihazına elektrik gelip gelmediğini kontrol edin. Elektrik gelmiyor ise şartelin açık olup olmadığına bakın. Klima kumandasının ekranının olup olmadığına bakınız. Ekranı göremiyorsanız kumanda pillerini değiştirin. Klima yine çalışmıyor ise servis çağırın.

Klima dış ünitesi ilk kurulum yapıldığında çok sessiz çalışır fakat ilerleyen zamanlarda bir takım sebeplerden dolayı gürültü yapmaya çalışır ve bu ses çevreyi rahatsız edici boyuta çıkar. Klimanın sesli çalışmasının sebeplerinin en başında klima kompresörü gelir. Kompresör ömrünü tamamlamış ise sesli çalışmaya başlar. Diğer sebep ise klima konsolları ile cihazın arasında kauçuk takoz kullanılmamış veya takozlar zamanla esneklik özelliklerini kaybetmişlerdir. Soğuk havalarda takozlar sertleşir ve klimanın vibrasyonu artar. Bu vibrasyon bakır borunun yardımı ile daire içerisine kadar sesin dağılmasını sağlar. Geceleri oluşan vibrasyon sesi daha çok rahatsız edici boyuta çıkar. Yapılması gereken klima dış ünite sökülür takozlar değişir ve tekrardan yerine takılır. Bazı zamanlarda eksik klima gazı kompresörün sesli çalışmasına neden olur ve klima cihazına gaz takviyesi yapılması gerekir.

Klima bakım zamanı geçtiğinde filtre üzerinde oluşan tozla havuz bölümüne geçer ve orada çamur oluşturur. Havuz evaptan akan suyun biriktiği bölümdür. Buradaki çamur drenaj hortumunun tıkanmasına sebep olur ve su iç ortama akar. Klima bakımsız kaldığında yeterli hava sirkülasyonunu yapamaz ve evap üzerinde karlanma oluşur bu karlanma aşırı olduğundan buzlanmaya döner ve buz eridikçe su iç ortama akar. Evap üzerinde oluşan buzlanmanın diğer nedeni ise gazı eksik klima cihazıdır. Burayı iyi analiz etmek lazım gazı bitmiş değil gazı eksik klima cihazıdır. Gaz takviyesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir