Mart 30, 2020

Klima bakımı corona virüsünden korur.

by bir.klima.servisi in Genel

Klima bakımı yaptırarak virüslere engel olun.

Yaşam alanlarında virüsün yayılmasında en büyük etken klima cihazlarıdır. Bilindiği üzere corona virüsü havada kalmamaktadır. Belirli bir sürenin sonunda yere düşmekte fakat uzun süre yerde canlı olarak kalmaktadır. Klima cihazları havayı sirkülasyon yaparak her yere dağıttığı için yerde bulunan virüsün farklı ortamlara geçmesine sebep olmaktadırlar. Klimalar genel olarak virüs üreten cihazlardır. Corona virüsün özelliği nemli zeminlerde ve soğuk ortamda daha çok canlı kalmasıdır.

Corona virüse karşı alınması gereken önlemler

Klima bakımı yapılırken kesinlikle çalışan aksamların anti bakteriyel özellikli kimyasal ile temizlenmesi gerekmektedir. Klima filtreleri mümkün olduğunca sıcak su ile temizlemelidir. Filtreler temizlik öncesi ve sonrası kimyasallı su ile dezenfektan yapılmalıdır. Klima bakımı sonrası yaşam alanlarının kapı penceresi açılmalı içeriye temiz havanın girmesi sağlanmalıdır.

Klima bizleri virüsten korurmu?

Klima bakımsız kaldığında kesinlikle hava temizleme özelliğini yitirmektedir. Sadece corona virüse karşı etkili olmayıp diğer bakterilere karşı da etkili olan klima bakımı bizleri bir çok hastalıktan korur. Virüs dışarıdan bir şekilde yaşam alanımıza girmiş ise klima tarafından filtrelere çekilir ve filtre üzerinde yaşamaya devam etmektedir. Bakımını yaptığımız klima virüsü filtre üzerinde hapseder. Virüs veya bakteri filtre sistemlerini aşması durumunda evap üzerinden havuza düşer ve drenaj yardımı ile dışarıya atılır. Klima fanı oluşturduğu rüzgar nedeni ile virüsün sürekli havada kalmasını sağlar ve yere düşmesine engel olur. Havada kalan virüs ortamda dolaşan kişilerin nefes almaları ile nefes borusundan içeri girerek ciğerlerine yapışır ve hasta olmamıza sebep olur.

Hangi sıklıkla klima bakımı yaptırmalıyız?

Yaşadığımız şu zor günlerde daha sık bir şekilde klima bakımı yaptırmamız gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar klima veya fan gibi hava sirkülasyonu yapan cihazları kullanmamamız gerekmektedir. Hava sirkülasyonu yapan cihazlar virüs ve bakteri gibi insan sağlığını tehdit etmekte bu tür bakterilerin yer değiştirmesine sebep olmaktadırlar. Uzmanların yaptığı açıklamalarda virüs daha çok serin ortamlarda yaşamakta ve bu ortamlarda çoğalmakta dırlar. Unutmayın hayatınız bizim için önemlidir. Bizleri klima cihazının oluşturduğu virüslerden ve bakterilerden sadece yapılan bakımlar korur.

Virüslerden korunmak için nasıl klima bakımı yapılması gerekir.

Kesinlikle klima cihazına genel bakım yapılması gerekmektedir. Genel klima bakımı cihazın parçalara ayrılarak temizlenmesi anlamına gelmektedir. Sökümü yapılan klima parçaları geniş alanda bol su ile temizlenmesi gerekmektedir.

Klima bakımı corona virüsünden korur

Evet bakımı sıklıkla yapılması durumunda Klima bakımı corona virüsünden korur. Bizlerin burada dikkat etmesi gereken konu bakımların düzgün ve bilinçli kişiler tarafından yapılmasıdır. Klima bakımı tamamen bakteriler ve virüslerden korunmak amaçlı olmalı dezenfektanlı kimyasal kullanılmalıdır.

Klima bakımı corona virüsünden korur
Klima bakımı corona virüsünden korur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat